• Bez kategorii
  • 0

Powypadkowa wycena szkód auta

Dlaczego występują różnice w wycenach szkód?

Wycena_szkody_powypadkowej_Niemcy

Wycena szkody powypadkowej jest zwykle skomplikowanym procesem, który wymaga zastosowania określonych rozwiązań i skorzystania przez rzeczoznawcę z wiedzy technicznej. Wiele osób sądzi, że wycena szkody polega tylko na dostrzeżeniu wszystkich uszkodzeń, jakie powstały w wyniku zdarzenia drogowego. Owszem jest to istotne, jednak równie ważne są także okoliczności wypadku/kolizji oraz stan techniczny pojazdu. To przez jaki okres czasu pojazd był użytkowany, ilu właścicieli miało auto, jaki był jego przebieg oraz czy samochód posiadał ważne badania techniczne może wpłynąć w bardzo dużym stopniu na końcowe określenie wartości i wycenę szkody, jaką przygotuje niezależny rzeczoznawca samochodowy.

Warto uświadomić sobie, że wycena szkody powypadkowej jest dość złożona i przede wszystkim jest działaniem, które podlega z reguły określonym prawom. Każda opinia techniczna zawierająca wycenę wartości szkody musi zawierać określone informacje, które docelowo pozwolą na określenie wartości należnego poszkodowanemu odszkodowania powypadkowego. Duże znaczenie może mieć także doświadczenie osoby, która przeprowadza wycenę szkody, oraz to, na czyje zlecenie przeprowadzana jest wycena. Rzeczoznawcy samochodowi bardzo często podkreślają, że firmy ubezpieczeniowe, dla których pracują narzucają im określone ramy działania, co wpływa niekiedy w bardzo dużym stopniu na ostateczny efekt ich pracy. Z drugiej strony wskazują też na prawa rynku, który  wymaga od nich zastosowania określonych rozwiązań.

Powypadkowa wycena szkody może wiązać się z określonym ryzykiem, co może oznaczać niezadowolenie ze strony klienta. Wycena szkody wykonana przez ubezpieczyciela może być całkiem odmienna od innej wyceny, przygotowanej przez niezależnego rzeczoznawcę. Dlatego też wyceny szkody nie traktujmy jako pewnika, który nie kryje w sobie błędów. Podejdźmy do niej z ostrożnością i pamiętajmy o tym, że obiektywną wycenę auta zwykle łatwiej uzyskać u niezależnego eksperta techniki samochodowej. To właśnie jego ocena może ostatecznie ustalić wartość szkody komunikacyjnej i wysokość należnego odszkodowania.

Należy pamiętać również o tym, że wpływ na kształt ostatecznej wyceny, jaką przygotuje dla nas rzeczoznawca samochodowy mogą mieć także inne czynniki, których istnienia sobie nie uświadamiamy. Pamiętajmy, że dla każdego rzeczoznawcy znaczenie mogą mieć inne elementy, dlatego też mogą pojawić się różnice w wycenach sporządzanych przez odrębnych ekspertów.

 

Wycena samochodu – Wycena szkody – Powypadkowa wycena szkód

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *