Odszkodowanie za wypadek drogowy lub kolizję samochodową w Niemczech

Wybierając się samochodem do Niemiec powinniśmy wiedzieć, że poszkodowanym nie z ich winy w wypadku lub kolizji samochodowej Polakom przysługują w myśl niemieckiego prawa taki same prawa, jak poszkodowanym obywatelom Niemiec i należy się nam odszkodowanie za powstałe szkody bezpośrednio od niemieckiego Towarzystwa  Ubezpieczeniowego sprawcy.

Przysługują nam następujące rodzaje roszczeń:

Zwrot kosztów naprawy uszkodzonego samochodu

  • Zwrot kosztów naprawy naszego uszkodzonego samochodu na podstawie oryginalnej faktury VAT wystawionej przez polski lub niemiecki warsztat samochodowy do maksymalnej wysokości 130% wartości brutto samochodu sprzed wypadku. Przy czym zawsze mamy prawo wyboru warsztatu samochodowego, w jakim chcemy naprawić nasz uszkodzony samochód.
  • Zwrot kosztów naprawy naszego uszkodzonego samochodu na podstawie opinii zarówno polskiego, jak i niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego. W takim przypadku warto zlecić wykonanie niezależnej opinii technicznej rzeczoznawcom sieci MOTOEXPERT – będziemy wówczas mieć pewność, że została ona wykonana wg przepisów obowiązujących w niemieckim prawie, a kalkulacja szkód została wyliczona wg obowiązujących w Niemczech cen części oraz roboczogodzin.
  • Bez względu na to, czy wystąpiła szkoda całkowita, czy nie, poszkodowany może sprzedać swój uszkodzony samochód bez naprawiania go i dodatkowo może domagać się zwrotu kosztów jego naprawy (kwoty netto) w wysokości zgodnej z opinią techniczną.
  • Poszkodowany może również sam naprawić swój samochód (bez faktury VAT) w takim przypadku, gdy wyliczony koszt naprawy samochodu jest niższy niż 100% jego wartości sprzed wypadku.

Zakup nowego samochodu

  • Jeżeli w wyniku wypadku samochód zostanie całkowicie zniszczony i zostanie orzeczona szkoda całkowita, poszkodowanemu Polakowi przysługuje odszkodowanie w wysokości pozwalającej na zakup samochodu w swoim regionie zamieszkania o porównywalnej wartości u profesjonalnego sprzedawcy samochodów z dwuletnią gwarancją. W takim przypadku na obliczaną wartość samochodu wpływają: data pierwszej rejestracji, stan techniczny, przebieg, liczba poprzednich właścicieli, stan zadbania samochodu, naprawy serwisowe, wyposażenie. Rzeczoznawcy sieci MOTOEXPERT wystawiają opinie techniczne takich aut zgodnie z realiami miejsca zamieszkania właściciela, uwzględniając sytuację na rynku samochodów w Polsce, dzięki czemu otrzymane odszkodowanie wystarcza na zakup samochodu o podobnych parametrach.

Pomoc adwokata po wypadku w Niemczech

  • Poszkodowani w wyniku wypadku obywatele polscy mają w myśl niemieckich przepisów prawo do fachowej pomocy ze strony niemieckiego adwokata, który będzie reprezentował ich interesy. Koszt pomocy z jego strony pokrywany jest w całości przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy wypadku.
  • Aby uzyskać taką pomoc można się zwrócić do sieci MOTOEXPERT, gdyż współpracują oni z polskojęzycznymi adwokatami na terenie całych Niemiec, którzy służą swoją pomocą poszkodowanym w wypadkach Polakom.

Koszty sporządzenia opinii technicznej

  • Koszty sporządzenia opinii technicznej przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego sieci MOTOEXPERT (inaczej niż w przypadku innych niezależnych rzeczoznawców, którzy za swoje usługi żądają zapłaty od razu) rozlicza w formie bezgotówkowej, stosując tzw. cesję wierzytelności, a całkowity koszt pokrywany jest bezpośrednio przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy wypadku.

Zmniejszenie wartości rynkowej samochodu

  • W myśl niemieckiego prawa Polacy poszkodowani w wypadku komunikacyjnych na terenie Niemiec mają również prawo do odszkodowania z tytułu zmniejszenia wartości rynkowej samochodu. Dzieje się tak, ponieważ na skutek wypadku, nawet jeżeli wszystkie uszkodzenia zostały naprawione i nie ma po nich śladu, samochód uznawany za samochód powypadkowy, przez co traci na wartości. Dotyczy to jednak tylko samochodów nie starszych niż  10 lat i dotychczas bezwypadkowych.

Zwrot kosztów holowania

  • Jeżeli uszkodzony samochód nie nadaje się jazdy i musi zostać odholowany, to z polisy ubezpieczeniowej sprawcy pokrywany jest koszt holowania takiego samochodu do najbliższego warsztatu lub na najbliższy parking. W uzasadnionych przypadkach zwracany jest również koszt transportu do Polski.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *