Odszkodowanie za wypadek drogowy lub kolizję samochodową w Niemczech.

Wybierając się samochodem do Niemiec powinniśmy wiedzieć, że Polakom poszkodowanym nie z ich winy w wypadku lub kolizji samochodowej przysługują w myśl niemieckiego prawa takie same prawa, jak poszkodowanym obywatelom Niemiec i za powstałe szkody należy nam się odszkodowanie bezpośrednio od niemieckiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy.

Przysługują nam następujące rodzaje roszczeń:

Zwrot kosztów naprawy uszkodzonego samochodu

  • Zwrot kosztów naprawy naszego uszkodzonego samochodu na podstawie oryginalnej faktury VAT wystawionej przez polski lub niemiecki warsztat samochodowy do maksymalnej wysokości 130% wartości brutto samochodu sprzed wypadku. Oczywiście zawsze mamy prawo wyboru warsztatu samochodowego, w jakim chcemy naprawić nasz uszkodzony samochód (w niemieckim czy w polskim).
  • Zwrot kosztów naprawy naszego uszkodzonego samochodu na postawie opinii zarówno polskiego, jak i niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego. W takim przypadku warto zlecić wykonanie niezależnej opinii technicznej rzeczoznawcom sieci MOTOEXPERT: będziemy wówczas mieć pewność, że została ona wykonana wg kryteriów obowiązujących w niemieckim prawie, a kalkulacja szkód została wyliczona wg obowiązujących w Niemczech cen części oraz roboczogodzin.
  • Bez względu na to, czy wystąpiła szkoda całkowita, czy nie, poszkodowany może sprzedać swój uszkodzony samochód bez naprawiania go. Jeżeli zaś go naprawi, to może również ubiegać się dodatkowo o zwrot kosztów jego naprawy (kwoty netto) w wysokości zgodnej z opinią techniczną.
  • Poszkodowany może również sam naprawić swój samochód (bez faktury VAT)w przypadku, gdy wyliczony koszt naprawy samochodu jest niższy niż 100% jego wartości sprzed wypadku.

Zakup nowego samochodu

  • Jeżeli w wyniku wypadku samochód zostanie całkowicie zniszczony i zostanie orzeczona szkoda całkowita, poszkodowanemu Polakowi przysługuje odszkodowanie w wysokości pozwalającej na zakup samochodu o porównywalnej wartości i z dwuletnią gwarancją u profesjonalnego sprzedawcy w swoim regionie zamieszkania. W takim przypadku na obliczaną wartość samochodu wpływają: data pierwszej rejestracji, stan techniczny, przebieg, liczba poprzednich właścicieli, czy samochód jest zadbany, naprawy serwisowe, wyposażenie. Rzeczoznawcy sieci MOTOEXPERT wystawiają opinie techniczne takich aut zgodne z realiami miejsca zamieszkania właściciela – uwzględniają sytuację na rynku samochodów w Polsce, dzięki czemu otrzymane odszkodowanie wystarcza na zakup samochodu o podobnych parametrach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *