Odszkodowanie za wypadek lub kolizję drogową w Polsce

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku lub kolizji samochodowej w Polsce, należy nam się odszkodowanie powypadkowe wypłacone bezpośrednio przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Przysługują nam następujące odszkodowania za wypadek lub kolizję samochodową w Polsce.

Zwrot kosztów naprawy uszkodzonego samochodu:

  • Zwrot kosztów na podstawie oryginalnej faktury VAT wystawionej przez warsztat samochodowy, który sami wybraliśmy, naprawiający nasz uszkodzony samochód; jest ona jednak najczęściej weryfikowana przez likwidatora szkody lub rzeczoznawcę samochodowego.
  • Zwrot kosztów na podstawie opinii technicznej wystawionej przez likwidatora szkody lub rzeczoznawcę samochodowego. Kalkulacja takich kosztów opiera się na prawie i cenach obowiązujących w Polsce min. cenach nowych części, które będą potrzebne do naprawy uszkodzonego samochodu, stawkach roboczogodzin poszczególnych warsztatów samochodowych (mechanika, blacharza, lakiernika), jakie obowiązują w regionie naszego zamieszkania.
  • Mamy prawo sprzedać swój nienaprawiony samochód – przysługuje nam wówczas prawo uzyskania zwrotu kosztów naprawy (brutto) na podstawie wystawionej przez rzeczoznawcę opinii technicznej, bez względu na to czy wystąpiła szkoda całkowita, czy też nie.
  • Możemy również samodzielnie naprawić nasz uszkodzony samochód nie posiadając faktury za naprawę, pod warunkiem jednak, że wyliczony koszt naprawy nie przewyższa 100% wartości samochodu sprzed wypadku. W rozliczeniach obowiązują kwoty brutto.
  • Możemy również uzyskać odszkodowanie za spadek wartości naszego samochodu, co jest wynikiem wypadku lub kolizji samochodowej w Polsce, dotyczy to jednak samochodów młodszych niż 5 lat i dotychczas bezwypadkowych.
  • Możemy uzyskać zwrot kosztów, jakie ponieśliśmy za sporządzenie opinii technicznej uszkodzeń naszego samochodu. Niezmiernie istotne jest przecież posiadanie dobrej i dokładnie sporządzonej opinii technicznej, ponieważ staje się ona podstawą wszelkich roszczeń z tytułu odszkodowania. Warto więc zlecić wystawienie takiej opinii rzeczoznawcy polskiemu współpracującemu z siecią rzeczoznawców samochodowych MOTOEXPERT. Zwrot kosztów otrzymamy jednak dopiero wtedy, kiedy okaże się, że sporządzona przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe opinia była błędna.
  • Jeżeli posiadamy ważne ubezpieczenie ochrony prawnej w Towarzystwie Ubezpieczeniowym DAS, możemy uzyskać również zwrot kosztów  usługi adwokata, który reprezentował nas po wypadku.
  • Mamy również prawo uzyskać zwrot kosztów wydobycia samochodu, jeżeli w wyniku wypadku znalazł się on poza drogą. Dotyczy to najczęściej samochodów ciężarowych.
  • Możemy uzyskać zwrot kosztów holowania uszkodzonego samochodu z miejsca wypadku na najbliższy parking lub do najbliższego warsztatu, zwrot kosztów postoju auta na parkingu do czasu uzyskania opinii technicznej i zwrot kosztów transportu z parkingu do dowolnie wybranego przez nas warsztatu znajdującego się w naszym rejonie zamieszkania pod warunkiem, że nie wystąpiła szkoda całkowita.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *