• Bez kategorii
  • 0

Wycena szkody po wypadku w Niemczech

Wycena szkód w aucie i wycena szkód powypadkowych

Wypadek w Niemczech

Ocena szkód w pojeździe oraz kalkulacja ich wartości po wypadku drogowym w Niemczech zwykle wiąże się z koniecznością skorzystania z usług rzeczoznawcy samochodowego. Istotnym z punktu widzenia konieczności likwidacji szkody komunikacyjnej powstałej za granicą jest bowiem zlecenie wyceny powypadkowych  w pojeździe i sporządzenie opinii technicznej okreśającej zakres, rozmiar i  wartość powstałych szkód.

Jeżeli kwestia niezawinionego wypadku drogowego jest bezsporna tj. winnym jego spowodowania uznany został inny kierowca, to ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody przez osobę poszkodowaną wskutek wypadki w Niemczech oraz otrzymaniu niezbędnych dokumnetów jest w stanie nawet w ciągu kilkunastu dni zakład dokonać wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie w przypadku niezawinionej szkody drogowej powstałej na terenie Niemiec jest wypłacane, podobnie jak w Polsce, z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Głównym dokumentem istotnym dla ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia jest y reguły wycena strat (szkód) powypadkowych, jakie powstały podczas wypadku w Niemczech.

Pomoc adwokata i rzeczoznawcy po wypadku w Niemczech

Po niezawinionym wypadku drogowym lub kolizji w Niemczech zazwyczaj wycena szkód samochodu może wiązać się również z dochodzeniem przez osobę poszkodowaną nie z własnej winy kilku dodatkowych kosztów.

– Po pierwsze poszkodowanemu na terenie Niemiec w niezawinionym zdarzeniu drogowym kierowcy (właścicielowi pojazdu) z reguły przysługuje zwrot kosztów rzeczoznawczych tj. kosztów sporządzenia wyceny szkód.

– Po drugie po wypadku na terenie Niemiec osoba poszkodowana ma również prawo dochodzenia kosztów doradztwa prawnego udzielonego jej przez wybranego, niemieckiego adwokata. Zwykle pomoc adwokata oznacza reprezentację poszkodowanego w procedurze dochodzenia wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

– Po trzecie kierowca / właściciel pojadu poszkodowany w wyniku wypadku w Niemczech może liczyć w określonych sytuacjach także na zwrot kosztów holowania pojazdu, który uległ uszkodzeniu. Informacji w tej kwestii warto zasięgnąć u prawnika, który będzie w stanie wskazać  czy w danej sytuacji  taki zwrot może nastąpić i jest należny poszkodowanemu.

 

*Zdarza się, że niektórzy rzeczoznawcy dokonują bezgotówkowego rozliczenia z poszkodowanym na zasadzie tzw. cesji wierzytelności.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *