• Bez kategorii
  • 0

Zgłoszenie szkody po wypadku w Niemczech

Wypadek w Niemczech

Odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy

Aby poszkodowany właściciel pojazdu uszkodzonego w zdarzeniu drogowym za granicą (Niemcy) mógł otrzymać wypłatę pełnego odszkodowania powypadkowego z OC sprawcy wypadku w Niemczech musi zostać spełniony warunek . Warunkiem tym jest to, że do wypadku drogowego na terenie Niemiec doszło bez winy kierowcy dochodzącego odszkodowania powypadkowego. Jeśli miał miejsce niezawiniony wypadek komunikacyjny w Niemczech, wówczas wypłata odszkodowania należy się każdemu, kto wskutek nieszczęśliwego zdarzenia drogowego (wypadku, kolizji samochodowej)  został poszkodowany na terenie Niemiec.

Dodatkowo warto pamiętać, że osoba starająca się w Niemczech o wypłatę odszkodowania za niezawioniony wypadek komunikacyjny ma możliwość zaagażowania w sprawę wybranego przez siebie adwokata, który zajmie się w jej imieniu dochodzeniem odszkodowania bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy wypadku w Niemczech. Ponadto zaangażowany w sprawę adwokat reprezentuje wyłącznie interesy osoby poszkodowanej, w związku z czym może ona liczyć na sprawną i prawnie właściwą likwidację szkody oraz wypłatę możliwie jak najwyższego odszkodowania.

Zgłoszenie szkody i wypłata odszkodowania – Niemcy

By wypłata odszkodowania po wypadku drogowym mogła nastąpić bezpośrednio w Niemczech, poszkodowany powinien możliwie jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczalnią sprawcy zdarzenia i dokonać tam zgłoszenia szkody komunikacyjnej, do jakiej doszło nie z jego winy w Niemczech. Zgłoszenie szkody w ubezpieczalni sprawy pozwoli na rozpoczecie procedury likwidacyjnej, mającej doprowadzić do wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej w Niemczech.  Ubezpieczycielowi jednak potrzebna  będzie zapewne pełna dokumentacja wypadkowa i dane osób biorących udział w zdarzeniu.

Ważnym elementem procedury likwidacyjnej jest również sporządzenie wyceny szkód, określającej ich rozmiar i wartość. Zgodnie z zapisami niemieckiego prawa osoba poszkodowania wskutek niezawinionego przez siebie wypadku lub kolizji drogowej może powierzyć wycenę szkody dowolnie wybranemu, niezależnemu rzeczoznawcy samochodowemu. Koszt sporządzenia opinii technicznej przez rzeczoznawcę jest zazwyczaj wliczany do zakresu szkody i pokrywany (lub zwracany) przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku w Niemczech.

W związku z powyższym poszkodowani na terenie Niemiec Polacy powinni pamiętać o tym, że mają prawo do wyboru niezależnego rzeczoznawcy samochodowego  i mogą swobodnie skorzystać z usług rzeczoznawcy niemieckiego. Nie ma bowiem konieczności przeprowadzania procedury likwidacyjnej w Polsce i z udziałem polskiego eksperta techniki samochodowej.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *