Naprawa powypadkowa auta uszkodzonego podczas wypadku drogowego na terenie Niemiec

30 czerwca, 2017

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jeżeli ulegniemy wypadkowi samochodowemu na terenie Niemiec jest to, że o sposobie i miejscu naprawy uszkodzonego samochodu decydują poszkodowani, czyli my. Zawsze w takiej sytuacji mamy prawo zlecić naprawę wybranemu przez nas, dowolnemu warsztatowi samochodowemu w Niemczech. Nawet, jeżeli wybierzemy najdroższy warsztat w okolicy, całkowity koszt naprawy pokrywa sprawca wypadku samochodowego lub najczęściej jego towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nie należy zapominać jednak, że wycena i naprawa uszkodzonego samochodu musi dotyczyć tylko i wyłącznie szkód powstałych podczas samego wypadku a nie szkód powstałych wcześniej podczas użytkowania samochodu. Jeżeli wymianie podlegają części o znacznym zużyciu np. opony samochodowe, to ich wartość obliczana jest według stopnia ich zużycia. Do samej wyceny szkody powstałej podczas wypadku samochodowego na terenie Niemiec często wlicza się też inne czynniki, bezpośrednio związane z samą szkodą, np. spadek wartości samochodu na skutek samego wypadku.

Wielkość szkody

Ważne jest również to, że jeżeli ulegamy wypadkowi samochodowemu na terenie Niemiec, nie musimy naprawiać naszego samochodu na terenie tego kraju, wystarczy że sama szkoda zostanie wyceniona przez odpowiedniego rzeczoznawcę i na jej podstawie możemy się starać o odszkodowanie. Bardzo często zdarza się również tak, że naprawa auta po wypadku drogowym na terenie Niemiec jest niemożliwa i orzeka się szkodę całkowitą. Szkodą całkowitą orzeka się wówczas, gdy koszt naprawy jest bardzo wysoki  w stosunku do wartości samego samochodu sprzed zaistnienia szkody. Jeżeli wartość samochodu jest zbyt niska w stosunku do powstałej szkody i potencjalnej wartości naprawy orzeka się wówczas szkodę całkowitą. Zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem szkodę taką orzeka się wówczas gdy koszt naprawy samochodu, uszkodzonego podczas wypadku samochodowego na terenie Niemiec, przewyższa 130% wartości auta sprzed szkody.

Niezależnie od tego, czy będziemy naprawiać nasz pojazd, czy też została orzeczona szkoda całkowita, sama wycena wartości należnego nam odszkodowania następuje według kosztorysu sporządzonego przez odpowiedniego rzeczoznawcę lub bezpośrednio na podstawie rachunków za naprawę samochodu. Bez względu na to, czy chcemy sam uszkodzony pojazd naprawiać, czy nie.

Jeżeli nie przedstawimy rachunku za naprawę auta albo kupno nowego, wówczas Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci nam kwotę netto z kosztorysu.

Koszt wyceny szkody przez rzeczoznawcę

Za samą  wycenę techniczną uszkodzonego  samochodu, za wykonanie zdjęć, czy też samego kosztorysu naprawy należy zapłacić rzeczoznawcy niemieckiemu, czy polskiemu. Jednak posiadanie takiej dokumentacji jest niezmiernie istotne, zwłaszcza gdy nasz samochód podczas wypadku został znacznie uszkodzony.

Podobne artykuły