Firmy, które decydują się na skorzystanie z umowy leasingowej na auta wykorzystywane w danej działalności, powinny odpowiednie przygotować się do formalności związanych z jej podpisaniem. Leasingodawca może bowiem żądać okazania odpowiednich dokumentów, bądź też udostępnienia ważnych w tej kwestii informacji. Jest to niezbędne do zbadania prawdziwości oświadczeń składanych przez osobę ubiegającą się o korzystanie z aut na podstawie umowy leasingowej. W zależności od leasingodawcy, należy przygotować odpowiednie informacje:
- Udokumentowany czas trwania prowadzenia firmy przez potencjalnego leasingobiorcę. Do tej czynności najczęściej wystarcza okazanie wyciągu z Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku spółki, a w przypadku działalności gospodarczej, wydruku z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W wyżej wymienionych dokumentach znajduje się bardzo wiele cennych informacji, które posłużą z pewnością leasingodawcy do zidentyfikowania kontrahenta.
- Należy liczyć się z faktem, iż trzeba będzie okazać również bardziej wrażliwe dane, jak rozliczenia rachunkowe firmy za ubiegłe lata. W zależności od potrzeb leasingodawcy może on wymagać poszczególne sprawozdania finansowe, wykonywane pod okiem wyspecjalizowanych w tej kwestii osób. Obroty firmy, w których będą ukazane wszelkie zyski i starty, pozwolą na odpowiednią identyfikację, ale również mogą przyczynić się do wynegocjowania lepszej oferty leasingowej, jeżeli spółka znajduje się w dobrej kondycji finansowej.
- Informacją, jaka może interesować leasingodawcę jest informacja na temat inwestycji, jakie zostały poczynione przez spółkę lub działalność gospodarczą. W dzisiejszych czasach to bardzo dobrze świadczy o osobie, która zajmuje się danymi interesami, ponieważ wiadomo jest, iż nie marnotrawi ona swoich środków na niepotrzebne rzeczy. Leasingobiorca jest stawiany wtedy w bardzo korzystnym świetle i zawarcie z nim umowy leasingowej nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Ważnym elementem jest przedstawienie zadłużenia firmy, jeżeli takie występuje. W takiej sytuacji najlepiej jest okazać wszelkiego rodzaju umowy kredytów i pożyczek, które zostały jeszcze nie spłacone. Potencjalny leasingobiorca musi liczyć się z faktem, iż uczciwość w tej kwestii jest bardzo ważnym elementem, na postawie którego sporządzona jest późniejsza umowa leasingowa. Zadłużenie firmy i jej historia kredytowa może w szczególności zainteresować leasingodawcę, ponieważ jest to podstawa do tego, aby uznać czy spółka będzie wywiązywała się z postanowień zawartych w umowie leasingowej.
- Bardziej pozytywnym aspektem zawierania współpracy w zakresie leasingu aut jest złożenie oświadczeń, co do majątku, którym dana spółka czy też firma dysponuje. W zależności od tego w jakiej formie leasingodawca będzie chciał mieć przekazane te informacje, można udokumentować w wiele sposób. Oczywiście najkorzystniej jest posiadać na wszystko niezbędne faktury w przypadku aut i rzeczy ruchomych lub też akty notarialne w przypadku nieruchomości.