Auto w leasingu

15 grudnia, 2017

Umowa leasingowa może zawierać w sobie bardzo wiele zapisów, dotyczących użytkowania samochodu, które zostaną ustalone przez jej strony. W momencie, kiedy korzysta się z wykupu samochodu po upływie trwania umowy, istnieje możliwość dokonania tego na różnych warunkach. Oczywiście jest to uzależnione ściśle od tego, jakie warunki zostaną wynegocjowane z leasingodawcą. To właśnie od niego zależy bardzo wiele ustaleń umowy leasingowej, z którą zawsze warto się dokładnie zapoznać. Dzięki temu będzie posiadało się jasne informacje na temat tego czy wykup auta leasingowanego ma odbyć się na zasadzie niskiego czy wysokiego zakupy.

  1. Leasing z możliwością niskiego wykupu to specjalnego rodzaju umowa, która opiera się na wykupie auta na dogodnych dla leasingobiorcy Leasingodawca w taki sposób wyliczył spłatę poszczególnych rat, aby zaspokoiły one znaczną część wysokości wartości auta. Dzięki temu wykup samochodu będzie możliwy za cenę bardzo niską, która niekiedy sięgać może nawet do jednego procenta wartości samochodu. W takiej sytuacji jednak należy liczyć się z tym, iż rat spłacane podczas umowy będą znacząco wysokie, ponieważ będą musiały wyrównać się z realną wartością auta.
  2. Opcja z wysokim wykupem jest odwrotnością wcześniej opisywanego przypadku. Polega ona bowiem na tym, iż poszczególne raty miesięczne są stosunkowo niskie. Umowa leasingowa zostaje skonstruowana na takiej zasadzie, iż leasingobiorca spłaca jedynie wartość odpowiadającą utracie wartości samochodu, jaka następuje po upływie określonego czasu, co jest następstwem trwania umowy leasingowej. Wykupienie auta leasingowanego wiąże się więc z poniesieniem wysokich kosztów, które wynoszą kwoty rzędu od 20 % do 60 % wartości auta. Wartość ta wyrażona w cenie wykupu odzwierciedla najczęściej wysokość sumy pieniędzy jaką trzeba zapłacić za takowy samochód po latach jego użytkowania.
  3. Leasingobiorca na wstępie musi skonkretyzować się jakiego rodzaju leasing chce wybrać, ponieważ poszczególne warunki muszą zostać opisane w umowie leasingowej. W późniejszym czasie zmiana warunków jest mało prawdopodobna do zrealizowania, ponieważ leasingodawca nie chce ponosić dodatkowych kosztów, które automatycznie generują się przy aneksowaniu warunków. W zależności od swoich możliwości finansowych, powinno się odpowiednio przemyśleć kwestie wykupu auta, z którego się będzie korzystało. Dla osób, które nie mają takowego zamiaru istnieją możliwości sporządzenia umów leasingowych opierających się tylko i wyłącznie na korzystaniu z auta podczas umowy, a później jego zwrot do właściciela.
  4. Zarówno opcja wykupu auta z niskim jak i wysokim wykupem jest skierowana do osób, które posiadają możliwości finansowe to przeprowadzenia takiej operacji i są w stanie to udokumentować. Leasingodawca w takiej sytuacji może wymagać podstawowych dokumentów, na podstawie których stwierdzi, czy leasingobiorca rzeczywiście będzie w stanie spłacać raty w ustalonej wysokości, a w późniejszym terminie wykupić auto za ustaloną wcześniej cenę.

Podobne artykuły