Błąd w notatce policyjnej

19 sierpnia, 2014

Notatka policyjna po wypadku drogowym – Błąd Policji

Wypadek_drogowy_Blad_w_notatce_Policji

Po wypadku lub kolizji drogowej opieszałość, niedokładność czy nierzetelność funkcjonariuszy Policji może doprowadzić do powstania błędów merytorycznych w sporządzanych przez nich notatkach urzędowych dotyczących przebiegu i okoliczności zdarzenia drogowego lub kwestii ustalenia faktycznego sprawcy zdarzenia.  Z reguły po wypadku drogowym, jeśli kierowcy nie mogą dojść do porozumienia kto zawinił, wzywa się Policję, a funkcjonariusze ustalają winnego, którego mają obowiązek ukarać mandatem. Zdarzyć się jednak może, że ustalenia Policji są błędne. Co wtedy?

Po pierwsze na uwagę zasługuje fakt, że rozstrzygnięcie Policji nie musi być wiążące dla ubezpieczyciela. Notatki policyjne stanowią bowiem jedynie kolejny dowód w sprawie, a funkcjonariusze sporządzają notatkę służbową tak, by znalazły się w niej przede wszystkim dane kierujących i biorących udział w wypadku drogowym osób. Jeśli jednak sprawca wskazany przez funkcjonariuszy uważa, że jest niewinny i nie zgadza się z oceną policjantów, muszą oni skierować wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu do Sądu Grodzkiego.

Dość popularnym zjawiskiem jest nadal niestety to, że w notatkach policyjnych, głównie z winy samych funkcjonariuszy, pojawiają się błędy merytoryczne. Błędy Policji mogą wynikać z kilku przyczyn, m.in. z tego, że subiektywny wpływ na ocenę sytuacji i informacje zawarte w notatce policyjnej ma policjant ją sporządzający – przepisy nie regulują bowiem, jakie informacje marytoryczne winny być umieszczone w notatce urzędowej, decyduje o tym z reguły sam funkcjonariusz. Ponadto ryzyko błędu Policji pojawia się także w przypadku tzw. szkód zagranicznych, których uczestnikami na terenie Polski zostają obcokrajowcy. W takiej sytuacji sprawstwo może być ocenione nieobiektywnie i błędnie przypisane obywatelowi innego kraju.

Co zrobić w przypadku błędu w notatce policyjnej?

Jeśli po wypadku drogowym na terenie Polski jesteśmy przekonani, że w notatce policyjnej występuje rażący błąd lub zawiera ona błędne ustalenia co do winnego spowodowania zdarzenia drogowego, możemy skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego lub biegłego sądowego, który wykona na nasze zlecenie rekonstrukcję wypadku drogowego.  Rekonstrukcja może pozwolić dochodzić naszych racji i praw na drodze postępowania sądowego. Ponadto możemy również skorzystać z pomocy prawnej adwokata, który będzie reprezentował nasze interesy lub możemy zażądać wglądu do akt Policji i odwołać się od notatki policyjnej.

Jako osoby pokrzywdzone możemy bowiem występować przed sądem jako świadkowie. Świadek jest bowiem osobą posiadającą informacje dotyczące określonego zdarzenia drogowego, które mają podstawowe, a czasem nawet kluczowe, znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Osoba pokrzywdzona może być zatem przesłuchana w celu przedstawienia informacji, jakie ma na temat wypadku drogowego. Trzeba  jednak podkreślić, że notatka Policji  nie powinna być samodzielnym dowodem w trakcie ewentualnego procesu, gdyż kluczowe znaczenie winny mieć przed wszystkim zeznania świadków. Sąd może z kolei powołać na świadków policjantów, którzy byli wezwanie na miejsce wypadku drogowego lub kolizji i sporządzali notatkę urzędową w tej sprawie.

Jeśli policjanci, którzy sporządzili notatkę policyjną będą twierdzili podczas zeznań, że byli obecni na miejscu zdarzenia i widzieli powstałe uszkodzenia samochodów, wskazanym byłoby powołanie ich na świadków i w tracie rozprawy zdanie im szczegółowych pytań dotyczących wypadku np. jak wyglądał parking, kto był obecny na miejscu zdarzenia, jak przebiegała sytuacja itp. Tego typu pytania mogą pomóc wykazać brak wiarygodności i prawdy w tym, co mówi funkcjonariusz.  W ten sposób mamy możliwość podważenia sporządzonej notatki i zeznań jakie złożył policjant. Jako osoby poszkodowane, które nie zgadzają się z błędną notatką policyjną mamy także możliwość ustalenia kto naocznie widział stan samochodu i całe zajście drogowe, a następnie wskazać go jako świadka w czasie procesu.

Wypadek samochodowy – Autowypadek – Kolizja drogowa

 

Podobne artykuły