Samochód w leasingu

10 stycznia, 2018

Leasing samochodowy posiada bardzo wiele zalet, które przyciągają coraz większą liczbę osób, które zaczynają z niego korzystać. Należy jednak wiedzieć również, że użytkowanie samochodu na zasadzie leasingu posiada również wady. Ich liczba nie jest zbyt wielka i bardzo często zdarza się tak, iż leasingobiorca nie odczuwa ich skutków. Istnieje bowiem możliwość, aby nie zetknąć się z negatywnymi cechami leasingu samochodowego. Wystarczy rzetelnie i uczciwie wywiązywać się z umowy leasingowej, a obie strony będą zadowolone i będą czerpały korzyści ze współpracy. Jakie wady posiada leasing samochodowy?

  1. Leasingodawca musi wiedzieć, iż wywiązywanie się z umowy leasingowej stanowi podstawę współpracy z leasingodawcą. Wszystkie raty muszą być spłacane terminowo, ponieważ w innym wypadku mogą zostać nałożone surowe kary na leasingobiorcę. Będzie generowało to dodatkowe koszty, które mogą być bardzo wysokie. Informacja na temat kar jest zamieszczona w umowie, dlatego też istnieje możliwość zapoznania się z konsekwencjami nieregularnych wpłat. W najgorszym przypadku niewywiązywanie się sumiennie z opłat leasingowych może wiązać się z całkowitym rozwiązaniem umowy leasingowej. Taka sytuacja doprowadza najczęściej do nieprzyjemnych czynności, którym muszą podołać obie strony umowy.
  2. Do jednych z wad zawierania umowy leasingowej na samochód należy zawyżanie wartości użyczanych pojazdów. Właściciele celowo podają wyższą cenę, ponieważ dzięki temu są w stanie więcej zarobić, a co za tym idzie jest to dla nich bardzo opłacalne. Wpływa to zarówno na wysokość comiesięcznych rat jak i oczywiście na cenę, za jaką można wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingu. Wobec coraz częstszego występowania tego zjawiska, polecane jest negocjowania jak najkorzystniejszych warunków.
  3. Bardzo niekorzystnym warunkiem dla leasingobiorców jest spłacanie rat za użytkowane auto w sytuacji kiedy zostanie ono skradzione. Jest to ogromny problem dla leasingodawcy jak i dla leasingobiorcy, jednak generuje to dodatkowe koszty przy czym fizycznie nie posiada się już auta do korzystania. Bardzo często jednak rozwiązaniem w tej sytuacji jest zawarcie dodatkowego ubezpieczenia w przypadku utraty auta. Jest to sposób na to, aby choć w małym stopniu otrzymać wsparcie osób trzecich w tej dość trudnej sytuacji.

Dodatkowo leasingobiorca zawsze powinien sprawdzić czy firma leasingowa, z która chce nawiązać współprace posiada dobrą sytuację finansową. W momencie kiedy leasingodawca zbankrutuje, przedmiot umowy leasingowej, czyli auto staje się własnością wierzyciela. Wiąże się z wieloma zmianami dla użytkownika pojazdu, ponieważ to nowy właściciel będzie decydował o dalszych losach leasingowanego auta. Oczywiście może dojść do sytuacji, iż umowa zostanie rozwiązana i trzeba będzie zwrócić samochód. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ trzeba będzie szukać innej firmy leasingowej, co najczęściej wiąże się z upływem dłuższego czasu. Nie każdy bowiem może sobie pozwoli na taką przerwę, ponieważ leasingowane auto bardzo często stanowi jedyne źródło utrzymania.

Podobne artykuły