W ostatnich czasach bardzo często słyszy się o leasingowaniu samochodu, ponieważ przynosi to wiele korzyści dla obu stron umowy. Jednak nie wszyscy wiedzą na czym tak naprawdę polega umowa leasingowa i na jakich zasadach się ją zawiera. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami, które mogą przydać się w przyszłości.
- Umowa leasingowa została zdefiniowana w kodeksie cywilnym i to właśnie on określa główne zasady, na których musi się opierać, aby była zgodna z prawem. Ustawa ta określa leasing jako zobowiązanie finansującego do zakupu w ramach prowadzenia przez siebie przedsiębiorstwa samochodu, w celu użyczenia go osobie leasingobiorcy na odpowiedni okres czasu. Przy tym należy zaznaczyć, że osoba korzystająca zobowiązuje się do płacenia comiesięcznych rat leasingowych. Najprościej mówiąc jest to wypożyczenie samochodu od leasingodawcy na określony czas, w zamian za wynagrodzenie ustalone w umowie leasingowej.
- Najważniejszą kwestią jednak pozostaje fakt, iż leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu. Od początku do końca trwania umowy leasingowej właścicielem pozostaje leasingodawca. Wiąże się to z pewnymi zasadami, do których należy się stosować, aby wywiązywać się z warunków umowy. Chodzi na przykład o zakaz użytkowania samochodu przez osoby trzecie. Własność leasingowanego samochodu może przejść na osobę korzystającą dopiero po zakończeniu umowy, jednak po uiszczeniu opłaty za niego. Jest ona najczęściej zawarta w umowie, dlatego też potencjalny klient ma świadomość z jakimi kosztami będzie musiał się wiązać, jeżeli będzie chciał wykupić samochód.
- Umowa leasingowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na kredyt samochodowy. Formalności związane z zawarciem leasingu samochodu są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż przy uzyskaniu kredytu. Dodatkowo firmy świadczące usługi leasingowe są w stanie zaproponować bardzo korzystane warunki wynajmu, dzięki czemu staje się to oszczędnością. Koszty użytkowania samochodu nie są wysokie, a wszelkie inne kwestie pozostają po stronie leasingodawcy. Leasingobiorca nie musi martwić się o wszelkie sprawy związane z samochodem, chyba ze zmiany, które zajdą w stanie technicznym auta są spowodowane przez korzystającego.
- Leasingowanie samochodu daje również wiele perspektyw współpracy na przykład z towarzystwami ubezpieczeniowymi. W ramach umowy leasingowej można uzyskać dodatkowe usługi ubezpieczeniowe, takie jak na przykład samochód zastępczy. Nie zawsze jednak jest to opcja bezpłatna, gdyż w niektórych przypadkach należy uiścić za nią dodatkowe opłaty. Należy jednak wiedzieć, iż takie dodatki do umowy leasingowej można swobodnie negocjować z leasingodawcą, aby zawrzeć umowę na jak najkorzystniejszych warunkach.
- Leasingowanie samochodu staje się coraz bardziej popularne, dlatego też coraz częściej można spotykać się z informacjami na jego temat. Warto interesować się usługami, które stale się rozwijają i pozyskują coraz większą ilość klientów. Dzięki temu istnieje możliwość orientowania się w panujących powszechnie warunkach umów leasingowych i wybierania tych najbardziej opłacalnych.