Stłuczka za granicą – Jak postępować?
Czy wiesz jak należy się zachować, jeśli przydarzy ci się stłuczka autem za granicą? Czy wiesz, jakie kroki powinieneś wówczas podjąć, aby móc otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy?
Kiedy polski kierowca ma stłuczkę autem za granicą (np. w Niemczech) powinien postępować i zachować się dokładnie tak samo, jak wtedy, kiedy do kolizji doszłoby w kraju. Jest to oczywiście z reguły bardzo dobre założenie, o którym nie powinniśmy zapominać. Jako poszkodowani musimy jednak pamiętać także o tym, że stłuczka za granicą, może oznaczać konieczność zgłoszenia zdarzenia na Policji oraz wyceny szkody u rzeczoznawcy. W takiej sytuacji pamiętajmy o tym, aby poprosić funkcjonariuszy Policji co najmniej o numer sprawy (protokołu) lub o przesłanie kopii sporządzonych przez nich dokumentów. Pamiętajmy, że mogą one stanowić podstawę do ubiegania się o ewentualne odszkodowanie. Zatem jeśli dojdzie do stłuczki za granicą, nasze zachowanie nie powinno się różnić niczym od tego, jakby do takiej kolizji doszło w kraju. Jedyną, jednakże bardzo ważną różnicą jest to, że powinniśmy pamiętać i zadbać o zanotowanie danych współuczestnika zdarzenia drogowego oraz ewentualnych świadków.
Uczestnicząc w stłuczce autem za granicą pamiętajmy także o tym, by zastosować się bezwzględnie do poleceń wydawanych przez przybyłe na miejsce służby medyczne. Pomimo tego, że w pierwszej chwili możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości, to mogą się one pojawić z opóźnieniem – nawet kilka godzin po zdarzeniu. Dlatego też, jeśli lekarz nalega na wizytę i obserwację w szpitalu, zgódźmy się na takie rozwiązanie. Za udowodnione szkody cielesne i fizyczne będziemy mogli również dochodzić stosownego odszkodowania. Jeśli stłuczka autem ma miejsce za granicą, a my, jako poszkodowani nie znamy zbyt dobrze języka obcego, możemy mieć później problem, aby dostać się do szpitala i uzyskać niezbędną nam pommoc.
Natomiast jeżeli jesteśmy świadkiem stłuczki za granicą i widzimy, że w jej wyniku pasażerowie aut lub też kierowcy odnieśli jakiekolwiek cielesne obrażenia i potrzebna jest im pomoc medyczna, musimy niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu służby ratunkowe. Możemy również poprosić o pomoc innych kierowców, którzy będą przejeżdżać obok miejsca wypadku. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, aby starać się zachować tak zwaną zimną krew. Tylko wtedy, kiedy będziemy opanowani, będziemy mogli pomóc poszkodowanym oraz przestawić Policji przebieg zdarzenia. Dlatego też, pomimo iż nie jest to łatwe, pamiętajmy o tym, że przebywając w obcym kraju, w którym obowiązują zwykle nieco inne przepisy prawa, musimy i powinniśmy się do nich zastosować.