Wycena szkód w aucie i wycena szkód powypadkowych
Wypadek w Niemczech
Ocena szkód w pojeździe oraz kalkulacja ich wartości po wypadku drogowym w Niemczech zwykle wiąże się z koniecznością skorzystania z usług rzeczoznawcy samochodowego. Istotnym z punktu widzenia konieczności likwidacji szkody komunikacyjnej powstałej za granicą jest bowiem zlecenie wyceny powypadkowych w pojeździe i sporządzenie opinii technicznej okreśającej zakres, rozmiar i wartość powstałych szkód.
Jeżeli kwestia niezawinionego wypadku drogowego jest bezsporna tj. winnym jego spowodowania uznany został inny kierowca, to ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody przez osobę poszkodowaną wskutek wypadki w Niemczech oraz otrzymaniu niezbędnych dokumnetów jest w stanie nawet w ciągu kilkunastu dni zakład dokonać wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie w przypadku niezawinionej szkody drogowej powstałej na terenie Niemiec jest wypłacane, podobnie jak w Polsce, z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Głównym dokumentem istotnym dla ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia jest y reguły wycena strat (szkód) powypadkowych, jakie powstały podczas wypadku w Niemczech.
Pomoc adwokata i rzeczoznawcy po wypadku w Niemczech
Po niezawinionym wypadku drogowym lub kolizji w Niemczech zazwyczaj wycena szkód samochodu może wiązać się również z dochodzeniem przez osobę poszkodowaną nie z własnej winy kilku dodatkowych kosztów.
– Po pierwsze poszkodowanemu na terenie Niemiec w niezawinionym zdarzeniu drogowym kierowcy (właścicielowi pojazdu) z reguły przysługuje zwrot kosztów rzeczoznawczych tj. kosztów sporządzenia wyceny szkód.
– Po drugie po wypadku na terenie Niemiec osoba poszkodowana ma również prawo dochodzenia kosztów doradztwa prawnego udzielonego jej przez wybranego, niemieckiego adwokata. Zwykle pomoc adwokata oznacza reprezentację poszkodowanego w procedurze dochodzenia wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
– Po trzecie kierowca / właściciel pojadu poszkodowany w wyniku wypadku w Niemczech może liczyć w określonych sytuacjach także na zwrot kosztów holowania pojazdu, który uległ uszkodzeniu. Informacji w tej kwestii warto zasięgnąć u prawnika, który będzie w stanie wskazać czy w danej sytuacji taki zwrot może nastąpić i jest należny poszkodowanemu.
*Zdarza się, że niektórzy rzeczoznawcy dokonują bezgotówkowego rozliczenia z poszkodowanym na zasadzie tzw. cesji wierzytelności.