ZAGRANICZNY WYPADEK DROGOWY – NIEMCY, AUSTRIA, SZWAJCARIA
Wypadek drogowy – Kolizja drogowa za granicą
Kiedy nie z naszej winy przytrafi się nam wypadek drogowy za granicą (Niemcy, Austria, Szwajcaria) i jesteśmy poszkodowani powinniśmy możliwie jak najszybciej wezwać na miejsce zdarzenia Policję. Mimo, iż nie ma obowiązku wzywania Policji do drobnych kolizji i stłuczek to jednak w każdym przypadku, gdy do zdarzenia dochodzi poza granicami naszego kraju, warto to zrobić. W niektórych przypadkach wezwanie na miejsce zdarzenia Policji może mieć kluczowe znaczenie.
Jeśli na miejsce zdarzenia wezwana została Policja z całą pewnościa zostanie wystawiony również protokół z miejsca zdarzenia, który może pozwolić nam na uzyskanie odszkodowania powypadkowego za granicą. Kiedy jednak zdecydujemy się nie wzywać Policji to musimy szczególnie pamiętać o tym, że należy zapisać wszystkie niezbędne informacje i dane dotyczące polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia. Do najważniejszych informacji należą m.in. imię i nazwisko sprawcy, adres zamieszkania i adres korespondencyjny oraz numer polisy, okres jej ważności, nr rejestracyjny pojazdu (!), nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.
Z danymi na temat pojazdu i sprawcy zdarzenia drogowego, jakie miało miescje w Niemczech, Austii lub Szwajcarii, osoba poszkodowana powinna możliwie jak najszybciej zgłosić się do krajowego ubezpieczyciela, który wystawił polisę OC. Wszelkie informacje o uczestnikach kolizji/wypadku zawsze najlepiej jest spisać na tzw. druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
Reprezentanci ds. roszczeń w Polsce
Jeśli pojazdowi, poruszającemu się na polskich znakach rejestracyjnych, przydarzy się zagraniczna kolizja lub wypadek drogowy, w którym sprawcą był kierowca pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów Unii Europejskiej to istnieje możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w języku polskim, w Polsce. W tym przypadku osoba poszkodowana powinna możliwie szybko po powrocie do Polski skontaktować się z PBUK (Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
PBUK po wskazaniu danych sprawcy czyli np. imienia i nazwiska oraz numeru rejestracyjnego pojazdu, jest w stanie ustalić i poinformować nas, w jakim zagranicznym zakładzie ubezpieczeń sprawca wypadku lub kolozji samochodowej był ubezpieczony i kto jest jego reprezentantem ds. roszczeń na terenie Polski. Po istaleniu reprezentanta do spraw roszczeń w Polsce osoba poszkodowana może za jego pośrednictwem przeprowadzić całą procedurę likwidacyjną w języku polskim, na terenie kraju.
Kim jest reprezentant / korespondent ds. roszczeń?
Reprezentantem lub inaczej korespondentem zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce jest zawsze polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, które w imieniu zagranicznego ubezpieczyciela przyjmuje na terenie Polski zgłoszenia dotyczące powstałych z udziałem pojazdu na zagranicznych znakach rejestracyjnych szkód drogowych.
Ogólnie mówiąc zadaniem, jakie ma reprezentant do spraw roszczeń w Polsce jest przeprowadzenie procedury likwidacji szkód komunikacyjnych w imieniu i na rachunek zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego, odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania powypadkowego.
Wypadek w Niemczech – Wypadek drogowy – Wycena szkody