Współwina w wypadku drogowym
Kwestia winy za spowodowanie zdarzenia drogowego często nie jest jednoznaczna. Niejednoznaczne jest równie często także orzecznictwo co do winy. Istnieją bowiem takie zdarzenia w ruchu drogowym, w przypadku których trudno jest wskazać jednego sprawcę kolizji czy wypadku drogowego. W tej sytuacji podstawową kwestią jest to, czy jeśli w wypadku drogowym, do którego doszło np. przez nasze nieostrożne lub nieodpowiednie zachowanie na drodze, ale przyczynił się do niego również kierowca innego pojazdu, będziemy musieli w pełni pokryć koszty odszkodowania? Odpowiedź brzmi: nie.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, w związku ze zdarzeniami drogowymi, istnieje pojęcie współwiny rozumiane jako przyczynienia się do powstania lub zwiększenia zakresu szkody. Kwestie współwiny reguluje art. 362 KC, a w przypadku podziału odpowiedzialności za wypadek drogowy ostateczne zdanie zwykle należy do sądu. W sytuacji, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku drogowego przepisy prawne mówią o tym, że za usunięcie szkód powstałych podczas zdarzenia drogowego odpowiada jego sprawca i naprawienie strat powypadkowych winno być sfinansowane z jego polisy OC.
Współwina w wypadku a odszkodowanie
Jeśli jednak poszkodowany w wypadku czy kolizji drogowej jest współwinnym zaistnienia zdarzenia drogowego, wówczas ubezpieczyciel może chcieć obniżyć odszkodowanie, które powinno sfinansować OC komunikacyjne sprawcy. Nie zawsze jednak ma prawo to zrobić. Jeśli argumentacja towarzystwa ubezpieczeniowego jest dla nas niejasna, zawsze warto w tej sytuacji skorzystać z porady i pomocy prawnika. Ubezpieczyciele niejednokrotnie mogą bowiem bazować na niewiedzy poszkodowanego po to, aby obniżyć kwotę odszkodowania.
Kiedy można zostać uznanym za współwinnego wypadku drogowego?
Współwinnym spowodowania wypadku drogowego możemy zostać wtedy, gdy nie dopełniliśmy wszystkich niezbędnych kwestii dotyczących stanu technicznego naszego pojazdu. Przykładem może zły stan ogumienia pojazdu, nie w pełni sprawny technicznie pojazd lub brak odpowiedniego oświetlenia auta podczas jazdy, a także stan trzeźwości kierowcy. Jeśli udowodnione nam zostanie któraś z tych kwestii sąd może uznać, że przyczyniliśmy się do powstania szkody, a zatem jesteśmy współwinni spowodowania wypadku drogowego.
O współwinie w wypadku komunikacyjnym pamiętać powinni poza kierowcami pojazdów samochodowych również rowerzyści. Po zmianach w przepisach prawnych w 2011 roku, poruszający się po ścieżce rowerowej rowerzysta, na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej ma pierwszeństwo przed pojazdem mechanicznym. Jeśli jednak rowerzysta zostanie potrącony na pasach dla pieszych bądź kiedy jedzie po chodniku, to wówczas wina za zdarzenie drogowego będzie obopólna.
Wypadek drogowy – Odszkodowanie – Sprawca wypadku drogowego